Liblikleht. (Achlys)

Mõned aastad tagasi, olles praktikal Tartu Ülikooli Botaanikaaias, kohtasin ma taime, kelle kaunis lehestik näis nagu hõljuvat nõlva kohal. See oli kolmetine liblikleht, Achlys triphylla. Aasta hiljem avastasin, et koos kingitud lumeroosiga on mu aias kasvama hakanud ka liblikleht...
Liblikleht (Achlys) kuulub kukerpuuliste hulka ja on  sugukonna ainuke perekond, mille liigid on
tuultolmlejad. Oma ladinakeelse nimetuse on liblikleht saanud Kreeka jumalanna Achlys (æklɪs) järgi, keda tuntakse kui surmaeelse udu ja varjatuse sümbolit.
Inglise keeles teatakse seda taime kui vanillaleaf, deers` foot, sweet after death.
Need nimetused lähtuvad lehtede kujust ja lõhnast - libliklehe kuivanud lehed lõhnavad vanilje järgi.
Põlisameeriklased on libliklehe lehti kasutanud putukate peletamiseks, juuste pesemiseks, tuberkuloosi raviks ja oksenduse esile kutsumiseks. Taimeteeks ja toiduks see taim ei sobi.
Libliklehe looduslik areaal asub Põhja-Ameerika lääneosas, Jaapanis ja Koreas mäestike metsavööndis (alates 1500m), niiskes varjulises alusmetsas, mäestike ojade kallastel.
Andmebaasis  Plant List eristatakse kahte liiki - Achlys triphylla ja Achlys japonica, liiki  Achlys californica on käsitletud kui kolmetise libliklehe ( Achlys triphylla)  alamliiki.

Kolmetine liblikleht , (Achlys triphylla), laieneb pika peene risoomi abil. Peenras näikse ta nagu paremat asukohta otsivat. Emataimest veidi kaugemal tärkab uusi taimi, tihedam pinnakate kasvab aastatega. Eelistab huumusrikast, viljakat parasniisket pinnast. Kord juba kohanenud, talub ka kuiva kasvukohta. Pika leherootsuga kolmetised  lehed.  Väikesed, valged  ilma kroon - ja tupplehtedeta  ent pikkade valgete tolmukatega õied püstisel õievarrel,  tekitavad koos lehestikuga
graatsilise ja õhulise mulje.
 Õitseb mais, juunis, lehestik on kaunis läbi terve suve. Kõrgus 25-30 cm.
Paljundamine jagamise teel soovitav pärast õitsemist. Seemnetega paljundades tuleb külvata kohe kui seemned valminud. Tärkamiseks vajavad külmaperioodi.




Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Sügise samm

Järgmine

Kevadjudin

Jaga seda artiklit