Sügise samm

Sügise samm on tänavu soe ja aeglane, see annab aednikule aega aias toimetada. Ööd on suhteliselt soojad ja suuri temperatuuri kõikumisi pole olnud, sestap on värvid veel tagasihoidlikud. Haldjatiivad kasvatavad veel noori lehti ja mõned korduvõitsejad on õied avanud.
Haldjatiibade puhul esineb korduv õitsemist enim hübriididel. `Amber Queen`, `Domino`, `Sam Taylor`. Sel sügisel üllatas `Enchantress`.  Liikide puhul võib hiline õitsemine olla tingitud ka sellest, et varakevadine külm kahjustas õiepungi ja nii loob taim uued õied augustis ja septembris. Vahel lükkub õitsemine suve teise poolde, kui taime on hiliskevadel või varasuvel jagatud ja uude kasvukohta istutatud. Õitsemine pole nii rikkalik kui kevadel, aga rõõm seda suurem. 
Haldjatiibade puhul hinnatakse lisaks õitsemisele nende lehestiku ilu ja siin on palju kauneid variatsioone. Heitlehised muudavad oma värve juba septembris.  Kütkestav haldjatiib, (Epimedium x youngianum), `Roseum` värvub punakates toonides, suureõieline haldjatiib, (Epimedium grandiflorum) `Korin`muutub enne lehtede langemist kuldkollaseks. Uued hübriidid nagu nt `Pretty in Pink` ja `Sunny and Share` on paljutõotavalt vitaalsed, loovad uusi lehti, mis on sordiomaselt värvunud kas kirju mustriga või punase jumega.
Õhtud on lühikesed, valge aeg hakkab vähenema, maailm sissepoole pöörduma. Naudin iga hetke kui aeda saan. Sama teilegi!

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Juunivihm ja haldjatiivad

Järgmine

Liblikleht. (Achlys)

Jaga seda artiklit