Ainuroog, sahisev kaunitar

Ainuroog, (Hakonechloa macra)  on poolvarjulise aia imeilus kõrreline. Lehestik on kaunis, kerge läikega ja hoiab kasvades ühte suunda nagu mõjutaks pidev tuul tema kasvusuunda. Iga kerge tuulehoog paneb lehestiku graatsiliselt liikuma. Ainurooga hinnatakse kõrgelt, sest ta sobib hästi varjuaeda, tuues sinna värvi, tekstuuri ja liikuvust. Aias rõõmustab ta silma maist oktoobri külmadeni, mis lehestiku värvumise käima lükkavad.


Ainuroog on oma taimeperekonna ainuke liik ja tema looduslik kasvukoht on Jaapanis. Sellele viitab ka tema inglisekeelne nimetus - #Japanese forest grass. Ladinakeelne nimetus viitab leiukohale - Hakone mäele. 

Ainuroog eelistab poolvarjulist kasvukohta ja kõige lopsakam on ta huumusrikkas, kobedas mullas. Kasvab ka kuivemates tingimustes ent siin jääb kasvult väiksemaks ja kiduramaks. Oma kasvukujult on ta kompaktne ja tihe. 

Ainuroo kõrgus on 30-60 cm, õitsemiseni jõuab südasuvel ja seemned reeglina valmida ei jõua. Õisikud õhulised, punakaspruunikad, õisikuvarred erineva värviga, sõltuvalt sordist. Sorte on ainurool üle 20 ja need varieeruvad nii kasvukõrguselt kui värvuselt. 

Ainuroog äratas mu huvi umbes seitse aastat tagasi, kui ma süvenesin varjuaia teemasse.  Lehitsedes Adrian Bloomi raamatuid, mille fotodel moodustas ainuroog vaimustavaid kooslusi, otsustasin, et ma pean selle taime saama. Uurisin veidi tausta, meil loeti teda külmahellaks kõrreliseks. Väljakutse!

Esimene ainuroog minu aias oli sort ‘Albostriata` ja kohe tema järel ‘All Gold’ ja 'Aureola'. Teisel kasvuaastal olin mõnevõrra pettunud ja veidi kimbatuses, et kas kasvukoht pole see õige või miks ei sahise ega vooga. Minu kujutlustes oli juba terve puudealune ääristet. Olin ta istutanud tuulte eest kaitstud varjulisse kohta epimeediumite ja sõnajalgade vahele, suurte puude alla ja siin oli suvel võrdlemisi kuiv. Kolmandal suvel muutus ainuroog lopsakaks ja rõõmustas mu silma juba kaugelt, aga siis tuli aia kolimine ja uus algus uues kohas. 

Meie aias kasvab ainuroog erinevates tingimustes. Üks grupp poolvarjulisel nõlval, teine grupp kasvukohas, kuhu paistab päike alates lõunast 7 tundi. Siin annavad juurtele  jahutust suured maakivid. (Täispäikeses võivad lehed kuivada ja kuhtuda). Vastu talve multsin käepärase materjaliga, olgu see siis lehekõdu või turvas. Tagasi lõikan varakevadel, märtsis -aprillis, sõltuvalt aastast. 

Ainuroog võtab kohanemiseks aega ja invasiivseks muutumist pole karta. Haljastuses pääseb mõjule massistutusena, aga sobib ka suurepäraselt konteinertaimeks. Viimasel juhul talveks õue jätta ei saa, taim tuleks maha istutada või potiga talvituma panna.
Paljundamine jagades.

Sordid:
'Albostriata' rohelised lehed valge triibuga, sekka viskab roosakat tooni. Vitaalne sort.
Kõrgus 20-40 cm

'All Gold' - lehed kuldkollased, varjus laimirohelised. Kõrguselt veidi madalam kui 'Aureola'

' Aureola'  - üks esimesi ja laialdaselt pakutavaid sorte iluaianduses. Kollakas-rohelised lehed, mis päikeselisemas kasvukohas muutuvad suve edenedes kreemjas kollakaks. Kõrgus 20-40 cm 

'Beni Kaze' - Jaapani keeles punane tuul. Suvel roheline, sügisel värvub punakates toonides

'Naomi' - sisuliselt ' Aureola' kääbusvariant. Sügisel värvub punakates toonides.

'Nicholas' - suvel lehestik roheline, sügisel värvub sort punakas-oranžikates toonides. Kõrgus 20-40 cm

'Samurai' - vitaalne, variegata sort, mille lehed on valgete triipudega. Aretajaks Nell Lucas 2012 

'Sunflare' - uus ainuroo sort, mille lehestiku värv varieerub kuldkollasest
pronksjani. Värvumine väljendub selgemalt juba täissuuruse saavutanud taime puhul. Kõrgus 20-35 cm 

Kui ainuroole on aias leitud sobiv koht, siis alates kolmandast kasvuaastast lokkab ta juba kenasti, on  kahjurite- ja haigustevaba pikaealine kõrreline.





Kommentaarid

Email again:

Eelmine

neljas kevad

Järgmine

džefersoonia ja metsasine

Jaga seda artiklit