Hiina lumeroos, (Helleborus thibetanus), kevadekuulutajast poolvarju pärl

Hiina lumeroos, Helleborus thibetanus, varasema nimetusega tiibeti lumeroos on meie aia kevadekuulutaja. Tavaliselt ilmuvad tema õienupud märtsi teisel poolel kui maa on veel igikeltsane. Tema õitseaeg on pikk ja pärast seemnete valmimist mais-juunis lehestik kuhtub ja taim läheb puhkeseisundisse. 

Sünonüümid Helleborus chinesis, Helleborus viridis var thibetanus. Hiina lumeroos kuulub tulikaliste hulka ja erinevalt teistest lumeroosidest on ta heitlehine. Puhkeb märtsis, õitseb kuu kuni poolteist ja suve teisel poolel läheb puhkeseisundisse. Tema looduslik leviala asub Lääne-Hiinas Sichuani, Hubei, Gansu, Shaanxi mägedes 3000 m kõrgusel. Iluaiandusse jõudis möödunud sajandi 90-ndate algupoolel. Eesti aedades kohtab teda veel vähe. 

Hiina lumeroos on heleroosade õitega, lehed saagjasservalised, puhkedes violetse varjundiga. Kõrgus 30-40 cm. Esimestel aastatel aeglasekasvuline. Viie aastane taim on juba mitme õievarrega ning õiterohke.  

Armastab poolvarjulist jahedamat kasvukohta, liigne kuivus talle ei sobi. Naabriteks sobivad sõnajalad, epimeediumid, kurerehad, priimulad. Poolvarjutaimed, kes õitsevad suvel või suve teisel poolel ja katavad puhkeseisundisse läinud lumeroosi.  Lihtsaim paljundusviis on seemnetega, mis tuleks külvata kohe kui on valminud. Seemnest õitsemiseni kulub u 5 aastat. 

Kommentaarid 1

eve labi 12. märts 2024
On ilus teine tõesti. Loodan, et sinult saadud titt ikka elus on. Kohe väga loodan.
Email again:

Eelmine

džefersoonia ja metsasine

Järgmine

Jaga seda artiklit